Centrum Leczenia Otyłości

W każdy czwartek w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie działa interdyscyplinarne Centrum Leczenia Otyłości z Poradnią Chirurgicznego Leczenia Otyłości (chirurgia bariatryczna).

Pacjenci mogą rejestrować się do Centrum ze skierowaniem do Poradni chirurgii ogólnej.

Kto kwalifikuje się do leczenia bariatrycznego?

Kto nie może być leczony bariatrycznie?

Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości i jak wygląda taki zabieg operacyjny?

Najczęściej wykonywana, zgodnie z światowymi trendami, jest laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy). Jest to zabieg operacyjny polegający na wycięciu około 90% powiększonego żołądka i pozostawieniu reszty żołądka w kształcie cienkiej rury. Taki zabieg ma efekt ograniczający pojemność żołądka do około 150-200 ml oraz efekt metaboliczny. Oznacza to, że wycinając dno żołądka usuwamy obszar odpowiedzialny za wydzielanie hormonów wpływających na łaknienie. W ten sposób zabieg przyczynia się do utraty nadmiaru masy ciała oraz ustępowaniu schorzeń towarzyszących otyłości olbrzymiej.

Drugim rodzajem operacji, wykonywanym w naszym ośrodku, jest laparoskopowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe (gastric bypass). Operacja ta znana jest od ponad 30 lat. Łączy w sobie element ograniczający spożycie i wchłanianie. Żołądek dzielony jest na dwie części. Do górnej, mniejszej części żołądka, przyłączona jest pętla jelita cienkiego (pętla pokarmowa), przez którą przesuwa się jedzenie. Z dalszej części żołądka, przez dwunastnicę i następnie jelito cienkie spływają soki trawienne (pętla enzymatyczna). Oba odcinki jelita cienkiego łączą się, przyjmując kształt litery Y. W tej wspólnej pętli (pętli trawiennej) odbywa się trawienie. Ten rodzaj operacji jest szczególnie dedykowany pacjentom po 45 roku życia, z cukrzycą insulinozależną i innymi objawami zespołu metabolicznego lub chorobą refluksową żołądka.

Pacjentów z bardzo wysokim wskaźnikiem masy ciała, we współpracy z Kliniką Gastroenterologii, przygotowujemy do operacji bariatrycznych z pomocą założenia balonu endoskopowego do żołądka na okres około 6 miesięcy, celem redukcji masy ciała. Umożliwia to przeprowadzenie operacji z mniejszym ryzykiem powikłań, po uprzednim usunięciu balonu z żołądka.

Czy zabieg bariatryczny jest bezpieczny?

Każdy zabieg operacyjny ma możliwe powikłania okołooperacyjne. Podobnie jest z chirurgicznym leczeniem otyłości. Niemniej jednak dane statystyczne wykazują większe ryzyko powikłań i większą śmiertelność okołooperacyjną dla tak powszechnie akceptowanych zabiegów operacyjnych jak laparoskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego czy endoprotezoplastyka stawu biodrowego.

Czy po operacji będę miał/miała kontrolę bariatryczną?

Po zabiegu operacyjnym pacjenci mają okresowe kontrole u chirurga celem oceny krótko- i długoterminowych wyników leczenia bariatrycznego:

W okresie po wypisie ze szpitala proponujemy również spotkanie kontrolne u dietetyka. Po rękawowej resekcji żołądka ważna jest ocena endoskopowa (gastroskopia) raz do roku oraz regularna suplementacja witaminowa. U pacjentów z nadmiarem skóry po leczeniu bariatrycznym zapraszamy na konsultacje do specjalisty chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.

Zespół specjalistów:

Informacje i rejestracja

12 63 08 324
rejestracja@5wszk.com.pl

Ostatnia aktualizacja
01/06/2023
Data opublikowania
10/10/2022
Author
e-jankowska
Historia zmian

Source URL: https://5wszk.com.pl/strona/1141-centrum-leczenia-otylosci