Światowy Dzień Otyłości

4 marca, czyli Światowy Dzień Otyłości to okazja by przypomnieć, że otyłość to choroba oraz przyjrzeć się naszej diecie i stylowi życia.

Otyłość oddziałuje na cały organizm, prowadzi do licznych niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych i jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, m. in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób zwyrodnieniowych stawów, a nawet niektórych nowotworów złośliwych.
Na szczęście otyłość można skutecznie leczyć: dietą, aktywnością fizyczną oraz dzięki operacjom bariatrycznym.

W Klinice Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej 5WSZK wykonujemy kilka rodzajów operacji bariatrycznych. Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości i jak wyglądają takie zabiegi operacyjne?

  • Najczęściej wykonywana, zgodnie z światowymi trendami, jest laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy). Jest to zabieg operacyjny polegający na wycięciu około 90% powiększonego żołądka i pozostawieniu reszty żołądka w kształcie cienkiej rury. Taki zabieg ma efekt ograniczający pojemność żołądka do około 150-200 ml oraz efekt metaboliczny. Oznacza to, że wycinając dno żołądka usuwamy obszar odpowiedzialny za wydzielanie hormonów wpływających na łaknienie. W ten sposób zabieg przyczynia się do utraty nadmiaru masy ciała oraz ustępowaniu schorzeń towarzyszących otyłości olbrzymiej.
  • Drugim rodzajem operacji, wykonywanym w naszym ośrodku, jest laparoskopowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe (gastric bypass). Operacja ta znana jest od ponad 30 lat. Łączy w sobie element ograniczający spożycie i wchłanianie. Żołądek dzielony jest na dwie części. Do górnej, mniejszej części żołądka, przyłączona jest pętla jelita cienkiego (pętla pokarmowa), przez którą przesuwa się jedzenie. Z dalszej części żołądka, przez dwunastnicę i następnie jelito cienkie spływają soki trawienne (pętla enzymatyczna). Oba odcinki jelita cienkiego łączą się, przyjmując kształt litery Y. W tej wspólnej pętli (pętli trawiennej) odbywa się trawienie. Ten rodzaj operacji jest szczególnie dedykowany pacjentom po 45 roku życia, z cukrzycą insulinozależną i innymi objawami zespołu metabolicznego lub chorobą refluksową żołądka.
  • Pacjentów z bardzo wysokim wskaźnikiem masy ciała, we współpracy z Kliniką Gastroenterologii, przygotowujemy do operacji bariatrycznych z pomocą założenia balonu endoskopowego do żołądka na okres około 6 miesięcy, celem redukcji masy ciała. Umożliwia to przeprowadzenie operacji z mniejszym ryzykiem powikłań, po uprzednim usunięciu balonu z żołądka.


    Centrum Leczenia Otyłości
    Informacja i rejestracja
    12 63 08 324
    rejestracja@5wszk.com.pl

 

Ostatnia aktualizacja
03/03/2023
Data opublikowania
03/03/2023