Regularne wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku nowotworów pozwala wcześnie wykryć chorobę i uratować życie. Stąd prowadzona już po raz trzeci przez 5 Wojskowy Szpital Kliniczny razem z WSSE w Krakowie jesienna kampania „Ja już, a Ty?” (#jajuzaty?) Stąd także w TVP3 Kraków w Tematach dnia – mini poradnik, jak rozpoznać raka piersi ► https://krakow.tvp.pl/82266887/12092024-2145
W programie kampanii, jak co roku konferencje promujące badania profilaktyczne i zdrowy tryb życia. Pozwalające także w innych okolicznościach niż poradnia szpitalna zadań specjalistom najróżniejsze pytania dotyczące choroby i tego, jak próbować się przed nią ustrzec. Spotkania odbywają się w różnych miastach w Małopolsce:
- 13 września - Nowy Targ Targu,
- 25 października - Dąbrowa Tarnowska,
- 8 listopada - Oświęcim,
- 18 listopada - Kraków.
– Wyczuwalny pod palcami twardy guzek w piersi lub pod pachą, wszelkie zmiany na skórze lub jakiekolwiek zmiany w wyglądzie piersi mogą być objawem nowotworu – mówi prof. Wojciech Wysocki, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie – Mammografia pozawala rozpoznać te guzy, które jeszcze nie są wyczuwalne. Dlatego kobiety po 50. roku życia powinny ją robić co dwa lata. Natomiast raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi.
Każdego roku w Polsce około 20 tys. kobiet dowiaduje się, że ma nowotworu gruczołu piersiowego. Im wcześniej zostanie wykryty, tym większe szanse na całkowite wyleczenie.
Warto też wiedzieć, że chociaż nowotwór gruczołu piersiowego to typowo choroba typowo kobieca, chorują także mężczyźni. Około 1% zachorowań dotyczy także mężczyzn.
Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi