Szkolenia i staże dla pracowników zawodów medycznych. Bardzo dobre warunki dydaktyczne – ocenia Konsultant Krajowy z dziedziny pielęgniarstwa

Nie tylko lekarki i lekarze. Każdego roku 1000 nowych adeptów innych zawodów medycznych szkoli się w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie. To pielęgniarki i pielęgniarze, studentki i studenci medycyny na stażach pielęgniarskich po pierwszym roku nauki, ratowniczki i ratownicy, fizjoterapeutki i fizjoterapeuci. Wszyscy odbywają staże pod okiem doświadczonych pielęgniarek.

Szpital współpracuje m.in. z UJ CM, Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego a także innymi uczelniami kształcącymi przyszłe kadry na kierunkach medycznych z kraju.

Dlatego tak ważny jest ciągły rozwój bazy dydaktycznej i metod szkolenia. Zwłaszcza w kontekście prac związanych z utworzeniem w Krakowie Wojskowego Instytutu Medycznego.

– Szpital ma bardzo dobre warunki do prowadzenia szkoleń i staży dla pracowników medycznych. Bezpośrednimi opiekunami grup stażowych są pielęgniarki o wysokich kompetencjach  zawodowych – po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo lub po ukończeniu specjalizacji w danej dziedzinie mówi – podkreśla  dr n. med. Lidia Sierpińska, Konsultant Krajowy ds. Obronności w dziedzinie pielęgniarstwa, która przyjechała do Krakowa, by sprawdzić, jaką aparaturą i sprzętem medycznym dysponuje szpital wojskowy  i jak jest on wykorzystywany w czasie zadań dydaktycznych.

W raporcie pokontrolnym podkreśla, że „aparatura i sprzęt medyczny stosowany w szpitalu jest na wysokim poziomie i w bardzo dobrym stanie technicznym (…) szpital posiada tor wizyjny 4 k, system nawigacji elektromagnetycznej, instrumentarium. Warto podkreślić posiadanie Regionalnego Centrum Pozaustrojowych Technik Wspomagania Oddychania (ECMO), gdzie ważnym ogniwem w ratowaniu życia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową są pielęgniarki. W Klinice Chirurgii Urazowej i Ortopedii, gdzie 4 razy w miesiącu pełnione są dyżury replantacyjne, leczy się i pielęgnuje pacjentów po ciężkich urazach wielotkankowych oraz z ranami trudno gojącymi się metodą terapii podciśnieniowej, laseroterapii i hiperbarii z uczestnictwem pielęgniarek. W szpitalu działają ZWR (Zespoły Wczesnego Reagowania) w skład których wchodzą pielęgniarki, które przestrzegają najwyższych standardów dotyczących bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów”.

– Szkolenie zawodowe to absolutna podstawa – podkreśla dr n. med. Małgorzata Kamińska, Naczelna Pielęgniarka Szpitala Wojskowego w Krakowie – Równie ważne jest indywidualne, pełne empatii podejście do pacjenta. I na to także stawiamy – zaznacza.

Ostatnia aktualizacja
16/09/2024
Data opublikowania
16/09/2024