Bezpłatne zajęcia przygotowujące do porodu. Już od listopada w Poliklinice 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie
To spotkania, które mają przygotować do porodu i do opieki nad dzieckiem. Przede wszystkim dla mam, ale także dla ojców. Dlatego zajęcia są podzielone tematycznie.
Po pierwsze praktyka
– Głównie skupiamy się na ćwiczeniach praktycznych, bo z praktyki wiemy, że wiedza teoretyczna, chociaż potrzebna, w godzinie próby często ucieka – mówi Paulina Turowska, położna z Polikliniki 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie – Będziemy ćwiczyć różne pozycje porodowe, a także, to co na początku wzbudza najwięcej emocji, czyli kąpiel dzidziusia.
O nią właśnie najczęściej pytają pary, które po raz pierwszy maja być rodzicami. Ale także o to, jak nie zrobić krzywdy niemowlęciu, jak go podnosić, przewijać czy ubierać. A także, co zabrać ze sobą do szpitala – tłumaczy Paulina Turowska – Każdy szpital ma swoją listę, ale to nie zawsze wystarcza. Więc dzielimy się naszą wiedzą.
Bo właśnie ta wiedza i ćwiczenia praktyczne pozwalają nabrać pewności.
Po drugie wsparcie
– Rodzice w tych pierwszych chwilach najbardziej boją się tego, że niechcący zrobią krzywdę maleństwu – tłumaczy Agnieszka Gruszka, położna z Polikliniki 5 Wojskowego Szpitala Wojskowego przy ul. Wrocławskiej. Razem z Pauliną Turowską prowadzą zajęcia z Edukacji Przedporodowej. – W mojej dwudziestoparoletniej karierze nie zdarzyło mi się, by rodzic zrobił krzywdę niemowlęciu. Strach o to jest natomiast jak najbardziej naturalny.
W przezwyciężeniu strachu pomaga „edukacyjne dzieciątko”, czyli specjalny niemowlęcy manekin edukacyjny, do złudzenia przypominający malutkie dziecko. Waży tyle samo, jest tak samo delikatny i wiotki, nie trzyma główki, a także ma niezrośnięte ciemiączko. I bardzo potrzebuje czułości oraz bliskiego kontaktu z mamą i tatą i kołysania, do którego zdążył się przyzwyczaić w czasie dziewięciu miesięcy ciąży.
Po trzecie dobrze sprawdzone rady
Dlatego Paulina namawia przyszłych rodziców do chustonoszenia. Przyjście na świat jest bowiem dla takiego malucha sporym szokiem. Z bezpiecznego miejsca trafia w nieznaną rzeczywistość i ciężko mu się przyzwyczaić do nowych warunków. Dzieci, które są noszone w chustach, są spokojniejsze.
– To metoda, która także dobrze działa na stawy biodrowe dzidziusia, pomaga na kolki i uwalnia ręce – tłumaczy. – Tu muszę zdradzić, że ponieważ angażujemy w te przygotowania także tatusiów, to właśnie oni są mistrzami chustonoszenia.
Chusty używane na zajęciach są naturalnej bawełny. Ich długość pozwala na noszenie dziecka zarówno na piersiach, jak i na plecach.
– Bardzo ważne jest także uświadomienie rodziców, jak wyglądają pierwsze dni po porodzie – mówi Agnieszka Gruszka – Dlatego tłumaczymy, jak schodzi bilirubina w przypadku żółtaczki, pokazujemy, jak pielęgnować kikut po odciętej pępowinie no i przede wszystkim, jak karmić piersią, co wcale nie jest takie proste.
Początki bywają trudne
– Najczęstsze błędy? Sposób dostawiania do piersi. Każdy maluch jest inny, ale trzeba pamiętać, że przyciągamy do piersi główkę dziecka, a nie nachylamy się nad nim, bo taki sposób kończy się bólem kręgosłupa. Podpowiadamy więc, jak się do tego przygotować, by czas karmienia piersią był zarówno dla mamy jak i dla dziecka prawdziwym czasem bliskości, czułości i przyjemności. Pomagamy też w wyborze laktatorów czy innych przydatnych akcesoriów dla niemowląt. Widząc coraz więcej reklam, przyszłe mamy czasami się w tym wszystkim gubią.
Tych praktycznych, istotnych informacji jest dużo więcej. Paulina Turowska i Agnieszka Gruszka podziela się swoją wiedza i doświadczeniem z wszystkimi chętnymi.
Wystarczy się zarejestrować:
Link: formularz rejestracyjny Telefon: 609 522 791, 695 602 702 |
Położne z Polikliniki szpitala wojskowego przypominają także, by pamiętać, że pierwsza wizyta patronażowa położnej odbywa się do 48 h po opuszczeniu szpitala. Dlatego ważne jest, by o taką wizytę poprosić zaraz po porodzie.
Plan i tematyka kolejnych spotkań:
Spotkanie nr 1: 6 listopada, godz. 12-14
- torba do porodu
- formalności po porodzie
- plan porodu
- wybór miejsca porodu
- jak rozpoznać początek porodu
Spotkanie nr 2 z obecnością partnerów: 13 listopada, godz. 16-18
- przygotowanie do porodu oraz cięcia cesarskiego
- poród aktywny
- pozycje wertykalne
- łagodzenie bólu
- rola osoby towarzyszącej
Spotkanie nr 3 z obecnością partnerów, część1: 20 listopada, godz. 16-18
- podnoszenie noworodka
- zakładanie ubranek
- pielęgnacja i kąpanie noworodka
Spotkanie nr 3 z obecnością partnerów, część 2 : 27 listopada, godz. 16-18
- elementy pierwszej pomocy i nie tylko
- sen noworodka
- chustonoszenie
Spotkanie nr 4, część 1: 04 grudnia, godz. 12-14
- skąd wiemy, że noworodek się najada oraz objawy głodu noworodka
- pozycje do karmienia piersią
- karmienie w pierwszych dobach po porodzie
Spotkanie nr 4, część 2 : 12 grudnia, godz. 12-14
- najczęstsze problemy
- akcesoria
- przechowywanie mleka kobiecego
- pielęgnacja piersi
Spotkanie nr 5: 18 grudnia, godz. 12-14
- połóg - czego mogę się spodziewać
- emocje w połogu
- niepokojące objawy u mamy
- niepokojące objawy u dziecka
- pytania z poprzednich zajęć